O Romanke

Autor: Gabriela Segíňová | 25.10.2012 o 11:18 | (upravené 25.10.2012 o 12:00) Karma článku: 26,78 | Prečítané:  3050x

Pracujem ako vychovávateľka v detskom domove... Vždy keď to niekde na verejnosti poviem - nasleduje otázka, či mám všetky deti rómske. Táto otázka je zvyčajne sprevádzaná typickým úškľabkom na tvári prezrádzajúcim pohŕdanie. Nuž, my dospeláci sme na takého veci už zvyknutý, ale to - ako intenzívne to vnímajú deti - tak o tom je aj tento príspevok.

Prváčka Romanka... naše najživšie dieťa. Doba, kedy nerozpráva sa nazýva spánok. :-) Vždy chce naraz veľa povedať, zároveň sa veľa spýtať a zároveň počuť odpoveď, ktorú potrebuje.  Jej úžasnou vlastnosťou napríklad je, že je ochrankyňa a zástupkyňa všetkých svojich súrodencov. Keď niekto z jej súrodencov niečo vyvedie a my sa nahneváme - hneď začne zaňho orodovať, že on to tak nemyslel - potom ide za ním a začne mu niečo šepkať a nakoniec ho - doslova- dovlečie pred nás a oznámi nám: ,,Teta, on sa Vám chce ospravedlniť." ,,Nóó, povedz too." A ak náhodou jej súrodenec  stále nič nehovorí,tak skúša ďalej: ,,Nehanbi sa, teta ti nič neurobí... Však teta? Viete, on sa iba hanbí..." Jednoducho a jasne - Romana je krásne dieťa a zaslúži si veeeľa lásky - presne tak ako každé dieťa - presne tak ako aj to vaše, ktoré máte doma...

Raz sme išli na omšu a Romanka si už - ako to býva zvykom  - vyberala to najkrajšie oblečenie. Keď sa jej to po značnom čase konečne podarilo, prišla za mnou a spýtala sa: ,,Teta, teraz som už pekná?"

,,Áno Romanka, si, veď ty si stále pekná" ,,A teraz už nie je na mne vidieť, že som cigánka?" A táto otázka sa ma dotkla akoby mi dal niekto facku... Nasledovalo vysvetľovanie, že nie je hanbou, keď je niekto cigáň... Len neviem, či to zaberie, keď celá spoločnosť tvrdí niečo iné... Preto Vás prosím - neodsudzujte rómov, ale vandalizmus, klamstvo, lenivosť... Ako sa hovorí aj v Sv. písme: ,,Neodsudzuj hriešnika, ale hriech."

A hlavne - neubližujme nevinným.

Diskusie nezvyknem sledovať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?